návod k "použití" psa
....stránku stále zpracovávám a doplňuji aktualizece 4/2024
Vážení přátelé, pokud mi napíšete o svém problému, víte že, vám vždy a poměrně detailně odpovím. Poslední dobou odpovídám na 2-3 dotazy denně. Možná si to neuvědomujete ale i znalosti mají svou cenu ...Jsem trenér psů a lidí a tedy živnostník... vlastním živnostenský list a jsem plátce daní...Pokud vám mé informace pomohly k lepšímu životu s vaším psem, budu vám vděčná, když mne podpoříte finanční částkou podle svých možností. A předem vám velmi děkuji . Moje číslo podnikatelského účtu: 2700231319 / 2010 FIO. Pokud vám informace ode mne nepomohly neberte informaci nahoře v potaz a případně se obraťte na jiného mého kolegu, trenéra.
Věnováno zčátečníkům a nadpis návod k "použití"...berte, prosím, s nadsázkou :-)
výchova x výcvik, vývojová období štěněte, kastrace , SOS přivolání, socializace, město x vesnice, granule x BARF, první dny doma, holka nebo kluk ... co ne-dělat po očkování ...příběhy ze života
Chystám doplnit: jak začít se psem z osady či z útulku, nevenčí se venku ale doma, okusuje mne, nežere pamlsky, tahá na vodítku, vyjíždí po psech, nehraje si, nemá přivolání, honí zvěř ... A od podzimu 2024 je možné domluvit si individuální konzultace. Nebo se přihlaste se svým psem do vypsaného kurzu či semináře.
Vývojové fáze štěňěte, tak jak je má pes zakodovány od matky Přírody a bude se nám hodit...abychom nebyli překvapení když se pes začne z ničeho nic bát a nebo naopak se z něj stane nejstatečnější pes na světě.:-)
Období zvýšené odvahy se objeví mezi 5. až 8. týdnem věku (tedy ještě u chovatele). Štěně je v tomto období zvídavé. Je nutkáno k objevování nových věcí, zvířat a lidí. V tomto období platí: PESTŘE ale přiměřeně. Štěně by mělo mít co nejvíce možností poznávat lidi, psy, jiná zvířata, různá prostředí. V tomto období má štěně snížený pud sebezáchovy a je proto potřeba dávat pozor aby se někde nezranilo. Období, které se nazývá socializační končí zhruba v 16- tém týdnu života štěněte. Socializace X habituace
. štěněcí stádium 9 - 13 týdnů...velice důležité období psa, který je již u svého majitele
. štěněcí stádium..předpubertální...4 - 7 měsíců..malá plemena jsou "rychlejší" nástup puberty a hárání u fen přichází dříve než u plemen velkých.
Po celou dobu štěněčího věku dáváme pozor aby štěně nezbaštilo něco co by mu moho ublížit ( provázky, kamínky, sklo, plasty....).Objevuje svět a stejně jako malé dítě ochutnává vše co vidí a někde najde. Proto dávejte pozor. Hračky vybírejte jen ty bezpečné, určené pro štěňata. Pokud štěně okusuje věci při přezubení, dejte mu možnost kousat a místo vaší obuvi či nábytku mu nabídněte psí kousací věc .....Pokud štěně baští opakovaně stejné věci jako je papír, králičí bobky, lidská...., olizuje omítku, uhlí apod.podívejte se na složení toho co ho zajímá a srovnejte složení stravy kterou krmíte (granule, BARF....) Pokud se rozhodnete BARFovat štěně, musíte vědět co děláte. Není to o tom, koupit maso a salát. Opakovaně vídám špatně rostlá štěňata krmená laiky právě BARFem. Doporučuji krmit štěně v době růstu superprémiovými granulemi určené pro štěňata a po ukončení růstu začít s BARFem.
Hra ať už štěněčí či psí má svá pravidla, která my lidé stále objevujeme. K psí hře bych jen podotkla : přiměřeně a jen krátká hra potěší. Vzpomeňte si, většinou, jak končí hra dětí na pískovišti ? Víte proč?
1. období strachu přichází 8. až 10. (někdy až 12.) týdnem. V tomto období platí: CITLIVĚ. Necitlivý majitel může u svého nového psa zcela programově vyvolávat stres a neuvědomí si, že pes se nachází právě v období strachu. Opakovaný či dlouhodobý stres může psa ovlinit na celý život nejen v povaze ale i zdravotně. ....Stalo se, že majitel psího puberťáka chodil uvazovat psa do lesa ,aby byl pes statečnější. Šlo o ovčácké plemeno které bylo šlechtěno pro spolupráci s majitelem. Metoda byla zcela nevhodná a pes byl odebrán chovatelem. Pes se v lese nestal statečným spíše naopak a chovatel mu musel věnovat spoustu času aby napravil škody které způsobil na jeho mentálním vývoji majitel.
2. dalším obdobím strachu prochází pes okolo 4,5 měsícem
Období, které stojí za zmínku je psí puberta, kdy se psi i feny chovají asi jako naše děti v témže období. A hodně majitelů prohlásí: Prodám psa:-) Kdy pes vstoupí do puberty ovlivňují jej genetické předpoklady, velikost či plemeno. Jde o změny duševní i tělesné. Podle výzkumu lidské puberty dochází k reorganizaci mozku ( studie je dohledatelná)
Období kdy fenky jeví změnu chování je i doba před a po hárání. Před háráním mohou jevit známky bázlivosti, sklíčenosti, neochotu cvičit, čuchat. Fenky mohou být citlivé na zvuk nebo majitelovo hrubší zacházení apod. Často slyšíme, že fenka-pes vůbec, ale vůbec neposlouchá. Po hárání zase může fena trpět falešnou březostí. Je opatrnější. Vyhledává tmavá, bezpečná místa, venku na zahradě může hrabat noru. Do pelíšku si nosí plyšové hračky. Oteče jí mléčná lišta, může se jí spustit laktace apod. V tomto období je dobré fenu zaměstnat aby se nezaobírala sama s sebou.
KDY KASTROVAT ? : názory na kastraci psů a fen se různí. Zatímco veterináři by kastrovali dříve, behavioristé zase později. Proto se přikláním k názoru že feny nejlépe po 3 hárání kdy jsou mentálně dospělé. Předčasná kastrace u fen (požadují některé útulky) znemožní fence dospět hormonálně, což má důsledky pro celé tělo i duševní rozvoj (chování, srst, růst). Může se u ní projevovat nejistota či hysterické chování. A pes po předčasné kastraci zůstává štěňětem. Kastrovaný jedinec je pro ostatní neidentifikovatelným protože příroda nezná kastráty jen samce a samice. Kastrovaný pes může být ostatními psy šikanován. Kastrovanému jedinci se může změnit povaha oběma směry. Kastrace se neprojeví hned po zákroku ale až časem.celoročně línají. U některých plemen a organizací se kastruje velmi brzy ještě ve štěňečím věku. Tato štěňata bývají taková vytáhlá no, znáte Pučálkovic Aminu, že?
VÝCHOVA ANO a výcvik ?: když si přineseme štěně domu, necháme mu čas aby si u nás zvyklo, necháme aby si hrálo, čuchalo, zkoumalo. Vodíme ho na kratičké procházky po okolí a necháváme ho pozorovat ..lidi....psy..auta....dlouhé vycházky můžeme podnikat až štěně doroste, posílí svaly, dorostou kosti a klouby..s malým dítětem také nepůjdete na 20 km vycházku...Ideální je vzít si dovolenou a nenechat štěně o samotě..opět paralela..s malým dítětem. ...a pokud si vezmete psí dovolenou plánujte psí aktivity na dobu, jakobyste chodili do práce. Tedy v čase kdy se vrátíte domů z práce plánujte psovi aktivity, zábavu, vycházky. Navykněte psa na to, že v době kdy bude doma sám... bude odpočívat. Pes si navykne na pravidelný denní režim. Klasický sportovní výcvik, kdy pes musí chodit s hlavou nahoru doboku, nedoporučuji. Záď pes musí snížit a tudíž chodí s pokrčenýma zadníma nohama....v období růstu mohou vznikat různé deformace. Ani tahání majitele či břemene není pro rostoucí štěně optimální......Nechte štěněti jeho dětství a nechte ho fyziologicky růst a duševně zrát !!! ..nic vám neuteče...a psovi už vůbec ne...to že chcete závodit, běhat, házet je vaš volba ...........ne psí:-)
Důležitá pro život psa je výchova....výcvik je jen jedna z možností jak psa zabavit ...... Všimli jste si kdo má krásně vychované psy?....... nezaměňujte za vycvičené...on takový dobře vycvičený pes nemusí být v běžném životě sociální a může se chovat ..no jako asociál.......ono, ze zahrady či z kotce na cvičák...psu moc nepoví o chodu světa kolem něj ..
Jde pes "přesocializovat"? : ano dá ... a velmi často se to děje.....Proto pozor na psí louky a různé rádoby socializační skupiny. To, že na cvičáku nazvou kurz socializačním, neznamená že se tak bude dít. Proto svého psa sledujte a pokud máte pocit, že se v takové skupině necítí dobře, je šikanován, chodí se za vás schovávat či utíká .... raději takovou skupinu opusťte. Jak to na svém psovi poznáte? Psi jsou poměrně hodně upovídaní, jejich psí řeči porozumíte, když se o ní budete zajímat.
12 ti letá Bertička, Fanoušek 4 letý a 7 měsíční. Bobina...tuhle fotku mám moc ráda
...co naučit malé štěně? a na co je ještě čas...určitě oceníte, že vaše štěně ví jak se jmenuje a přijde na zavolání než... že pěkně sedí a leží na povel. Určitě nezačínejte se psem cvičením v řadě s více psy. Neškubejte za obojek psa aby si sedl ..... lehl..neštěkal..neskákal...ani si tuto "výcvikovou" metodu nenechávejte ukazovat od instruktora...a pokud na tom trvá raději si najděte jiného trenéra. Potkala jsem hodně takto zrazených psů se zoufalými majiteli, kteří věřili, že jinak to nejde. Stejně tak je zbytečné na psa křičet. Má totiž 5 x lepší sluch než člověk A co socializace? I socializaci musíte provádět rozumně se znalostí věci. To, že vypustíte psa na psí louce, cvičáku apod... s dalšími X psy neznamená, že se pes socializuje ale možná si právě vyrábíte reaktivce......
V současnosti se hovoří SOS přivolání, které bylo přejato z výcviku vodních savců. Pokud na něm chcete pracovat začněte nejlépe od štěňátka. Pozor! pracovat na přivolání MUSÍTE každý den jde o vypracování podmíněného reflexu.. znáte jako Pavlovův reflex. Někteří chovatelé cvičí SOS přivolání ještě v chovné stanici. A po domluvě vám štěně naklikají. Vše záleží na výběru chovatele a domluvě s ním. Hodně věcí, které se štěně naučí do 8 týdnů si nese s sebou celý život...vtiskávací období.
...můj odchov A Fahave
První dny doma : nastal očekávaný den a vy si domů nesete od chovatele z registrované chovné stanice ......štěně. Proč od chovatele z chovné stanice ? ...a ne od benzínové pumpy nebo parkoviště nákupního centra? Třeba proto, abyste viděli v jakém obohaceném prostředí štěňě vyrůstalo. Jak se k němu choval lidé v rodině chovatele. Viděli jste matku štěňat ?... případně ještě sourozence, a v ideálním případě i otce vrhu. Ze zkušenosti vím, že je nejlépe si vzít štěně tam, kde jsou oba rodiče nebo se na výchově podílejí i jiní psi v domácnosti. Víte proč?... Pes má již 1. očkování za s sebou, je chovatelem několikrát odčerven, má očkovací průkaz se jménem a číslem svého čipu. ČIP si nechte zkontrolovat při návštěvě veterináře při dalším očkování. Pokud si koupíte křížence i ten musí být čipován a musí mít vlastní očkovcí průkaz. Kupovat psa bez této výbavy je riziko v tom, že pes může trpět chorobami, někdy i neléčitelnými. A pokud neznáte datum jeho narození ( je v průkaze původu či očkovacím průkaze) riskujete , že si koupíte štěně ještě před odstavem od matky....tzn. nemusí mít ještě zuby a nemusí umět kousat granule..tak jej pak musíte doma dokrmovat psím mlékem....Proto si vše zkontrolujte na místě ještě u chovatele. Nekupujte štěňě protože vám ho bylo líto. Pokud věci nerozumíte oslovte zkušeného chovatele z vašeho okolí.
Pokud si chcete pejska pořídit do velkého města s velkým provozem a kumulací lidí a psů ....bude ideální volba vzít si štěně, které se v takovém prostředí narodilo a v prvních týdnech vyrůstalo. Štěně ze samoty...z hájenky si vyberte pokud sami bydlíte na podobném místě. Vy i štěně se vyhnete velkým problémům s navykáním na prostředí. Hlavně u hodně citlivých psů bude potřeba pomalého a postupného navykání. A ne vždy se psa podaří do takového prostředí včlenit. Potkala jsem pár lidí, kteří se kvůli psovi odstěhovali z města na vesnici...klobouk dolů.:-)
Výběr štěněte jakého bude plemene neplemene či jakého pohlaví jste jistě také zvážili. Do 1+1 kde bydlí 4 člená rodina si nepřivedete psího obříka. On totiž vyroste a nejen že stojí ale potřebuje si někde lehnout :-)) Kluka nebo holku ? Fenky bývají jemnější a citlivější a také tvárnější. 2 x do roka hárají a mají své dny. Pejsci mají také své dny když dospějí a donese se k nim zpráva , že sousedovic fenka je k mání. Někdy se snaží za ní utéct, podhrabat a když se to nepovede tak tesktní, vyjí, kňučí, nežerou a někdy mají prostatické potíže, hůře močí . Prosím pěkně, nedělají to vám naschvál. Je to tak dáno Matkou Přírodou a nic s tím nenaděláme.
A jakou zvolíte rasu ? Teriéra, ovčácké plemeno ....vybírejte si psa k své osobnosti, podle temperamentu...kolik času jste ochotni psovi věnovat...kolik z víkendů mu obětovat. Máte zahradu nebo bydlíte v bytě bez zahardy se spousty sousedů ?....zvolte tedy plemeno podle toho....třeba štěkavé plemeno se nehodí do paneláku. I když je malé, nespoléhejte na to, že zrovna vám doma štěkat nebude. Máte malé děti....zvolte plemeno vhodné k dětem. Nejen povahou ale i vzrůstem....Chcete svého prvního pejska? ...nepořizujte si velké, složité plemeno...a které to je ? Koukněte na nabídku v útulcích.Plemena která nezvládl člověk amatér se tam hromadí a nikdo je nechce.
Očkování štěněte se řídí očkovacím kalendářem dle vašeho veterináře....na očkování byste měli přijít se zdravým nejlépe odčerveným psem...po očkování by měl mít pejsek klid, neměl by nastydnout ani zmoknout či se koupat. Všichni jsme zažili dobu kovidu a očkování...takže ..máme i představu o tom, jak se po očkováíní cítí člověk...pes na tom bude stejně....pes může být unavený, spavý, někdy až smutný, se ztrátou chuti k jídlu. Dejte mu týden šetřivý režim, nezatěžujte ho, jeho organismus zpracovává očkování.
Jakými způsoby se učí -nejen-pes
učení vhledem
habituace (přivykání) - sensitizace(zcitlivění, nárůst vnímavosti)
klasické podmiňování známé jako I.P. Pavlovo
operantní podmiňování známé jako F.B.Skinnerovo nebo také "učení úspěchem"
generalizace (zevšeobecnění)
napodobování.. víte, které zvíře napodobuje člověka nejlépe ?
existují i další způsoby ..kontrastní, naučená bezmoc.....
Extrémní příklady z praxe : roční středně velký pejsek z útulku, u majitelky asi 4 měsíce dochází na výcvik do místního komerčního zařízení. Pes je bázlivější k lidem se psy vychází. Pejsek začal naskakovat na ostatní psy v kurzu. Majitelce byla doporučena kastrace psa, protože , cituji: chování je způsobené hormonama, a brzo vám ho nějaký pes zakousne....pes nyní 5 letý nekastrovaný a živ:-) a pubertu už má za s sebou.
Malá veselá fenka z útulku, údajně dvouletá podle zubů spíš štěně po přezubení, první dlouhé hárání poté dlouhá doba, kdy čubička byla skleslá až depresivní. Na radu veta byla vykastrována. Další svůj život byla fenka úzkostná až hysterická, nestála o pohlazení, infantilní chování, odešla s každým koho potkala bez ohledu na majitele, celoročně línala...
Majitel velké kříženky amstafa cvičil Obedience a fenka byla moc šikovná ...nechal fenku vykastrovat a u fenky se vyskytl únik moči.....závodit a trénovat může jen venku...do haly na koberec už nemůže.
Nesocializované štěně s PP, velkého plemene se okolo puberty stalo nebezpečným pro své majitele. Pes nebyl schopen chodit ven, na procházky. Bál se zvuků a nového prostředí. Kastrován ve 4 letech. Díky dlouhodobé práci se psem se jeho fobie ztratily či zmenšily. S majiteli se stal pohodovým vycházkovým, lesním pesm. Dokonce složil 3 zkoušky z výkonu. Nyní 11 letý.
Jedna nevyžádaná rada pro vás co jste náhle přišli o psa. Cítíte se strašně? Jste smutní ? ..... Váš pes vám chybí.... Do takové domácnosti si ale hned zítra nepořizujte štěňě. Nebude si umět s těmi emocemi poradit. Neříkám, že pokaždé ale stejně...dopřejte si chvíli času......dožijte si smutek po svém psu....a až pak se začněte rozhlížet po novém společníkovi, který přijde do "čisté" domácnosti. Nikdy nesrovnávejte. Každý pes je jiný, stejně jako každý člověk.
zdroje: K.Lorenz, K.Jančaříková, F.Šusta, L.Blachová a já :-)
.